Tabletki do zmywarki

tabletki do zmywarki

Zawartość

Tabletki do zmywarki

Tabletki do zmywarki home made

Od około roku robię swoje tabletki do zmywarki. Gdy zrobiłam je po raz pierwszy, od razu wiedziałam, że więcej już nie pójdę po tabletki do sklepu 🥰 Zachęcam Was bardzo do rezygnacji z chemii w domu – zarówno w jedzeniu, jak i środkach czystości.
Przepis mam z internetu. Niestety nie pamiętam skąd dokładnie – przepisałam i mam w zeszycie. Może ktoś z Was pokusi się i przygotuje?

Tabletki do zmywarki – składniki

W przepisie znajduje się soda kalcynowana. Ja nie miałam takiej, więc długo piekłam zwykłą sodę oczyszczona w temperaturze 200 stopni przez niecałą godzinę. Zmienia to właściwości sody – po upieczeniu ma właściwości piorące. Teraz już mam sodę kalcynowaną, więc przygotowanie tabletek do zmywarki zajmuje mi dosłownie kilka minut. Na pewno mniej, niż wyprawa po nie do sklepu 😂
  •  2 szklanki sody (kalcynowanej lub zwykłej, ale tą trzeba upiec)
  • 1 szklanka soli kuchennej zwykłej
  • 1/2 szklanki kwasku cytrynowego
  • 1 szklanka wody
  •  kilka kropli olejku dla zapachu – ja używam dwóch – cytrynowego i z drzewa herbacianego – ten ma właściwości odkażające i dezynfekujące.

Jak zrobić?

Po wymieszaniu składników w dużej misce przekladam masę do silikonowej foremki. A że przeznaczyłam do tego celu jedną foremkę, z reszty masy lepię kulki. (Kieszonka na tabletki w mojej zmywarce nie zawsze działa, więc wrzucam tabletki na dno zmywarki).
Moja wskazówka, której ja niestety nie miałam przy pierwszej próbie – należy mocno wcisnąć masę w foremkę i zrobić zwarte kulki. Za pierwszym razem ułożyłam delikatnie i część kostek niestety się rozwaliła.
Masa szybko zasycha, więc spieszcie się z robieniem kostek i kulek.
Potem należy takie tabletki zostawić na 2-3 godziny, żeby dobrze wyschły.
Warunkiem KONIECZNYM, jest wlanie do kieszonki na płyn nabłyszczający – OCTU 😉 Tabletki umyją, a ocet pięknie nabłyszczy naczynia 😊
tabletki do zmywarki
tabletki do zmywarki

VEGG HAND MADE

VEGG HOME COOK

opinie naszych klientów